Ale naprawdę wtf jest kryptokurrency?

Bitcoin, Dash, Ethereum, Litecoin…… słyszałeś imiona w radiu, czytałeś o nich w wiadomościach, nawet słyszałeś je w przemijających rozmowach. Ale naprawdę wtf jest kryptokurrency?

Ponieważ to tutaj zostać, przeprowadzimy Cię przez tajniki tego cyfrowego zjawiska – nie chcesz być pozostawiony w ciemności.

Pierwsze rzeczy Pierwsze kroki Bitcoin Revolution

Zacznijmy od kilku definicji. Matematyka sama w sobie stanowi podstawę kryptokuruty, formy wirtualnej waluty. Kryptografia jest z definicji „sztuką rozwiązywania lub pisania kodów“. Ale jeśli chodzi o matematykę i kodowanie komputerowe, kryptografia wykorzystuje algorytmy i protokoły Recenzja Bitcoin Revolution czy to oszustwo do zabezpieczania i szyfrowania informacji w zaszyfrowanym formacie. Wyobraź sobie, że ostrożnie umieszczasz litery w bzdury, wypisując kilka słów. Szyfrowanie to tylko potrząsanie tą płytą, podczas gdy deszyfrowanie to proces łączenia oryginalnych wiadomości z powrotem do siebie.

W istocie jest to zaszyfrowany ciąg danych, który został zaszyfrowany w celu oznaczenia pojedynczej, określonej jednostki waluty. Rozwiązywanie problemów matematycznych, opartych w szczególności na kryptografii – lub sztuce pisania kodów – tworzy kryptokurrency.

Liczby

Inne nazwy dla waluty kryptokurrency obejmują walutę cyfrową, kryptę lub wirtualną walutę. Zasadniczo jest to „złoto cyfrowe“. Żaden nadzór rządowy nie jest związany z kryptokurrency, co czyni go wyjątkowym. Zamiast tego, protokół internetowy peer-to-peer (P2P) monitoruje go (dowiedz się więcej o sieciach P2P tutaj). Natomiast walutą Fiata jest pieniądz fizyczny. Waluta Fiata obejmuje zarówno weksle, jak i monety, a portfel je przechowuje.

Portfel przechowuje krypto-walutę, tak samo dobrze jak portfel cyfrowy! (Sprawdź nasz przewodnik po portfelach). Portfel wymaga klucza, który jest zasadniczo hasłem. Bez klucza, jesteś absolutnie w 100% niezdolny do wejścia do portfela. Było wiele historii o ludziach, którzy zgubili swoje klucze i nigdy więcej nie mają dostępu do swoich portfeli. Zapisz więc swoje hasło i nie pozwól nikomu innemu go zobaczyć. Trzymaj tego szczeniaka bezpiecznie!

Zrozumienie żetonów

Żetony są niezbędne do uzyskania prawdziwej kontroli nad kryptowalnymi walutami. To ilość zasobów cyfrowych, które kontrolujesz na danej platformie. Jak wspomniano wcześniej, portfel cyfrowy przechowuje je i ma dostęp do nich za pomocą klucza, który można przydzielić komuś innemu. Istnieją dwa rodzaje żetonów.

Pierwszy to token natywny. Ten typ żetonu posiada nieodłączną użyteczność. Stanowi on rdzeń łańcucha blokowego. Oznacza to, że blockchain nie mógłby działać bez natywnego tokena. Często są one często wykorzystywane jako zachęta do walidacji transakcji lub tworzenia bloków.

Innym rodzajem tokena jest token zabezpieczony aktywami. Podstawą tego tokena są roszczenia od konkretnego użytkownika, na aktywach bazowych. Zróbmy sobie trochę historii pod naszymi pasami, przed nurkowaniem głębiej. W dawnych czasach, jeśli podawałeś złoto złotnikowi, to podawałby ci IOU (jestem ci winien) za równowartość wartości złota, które mu podawałeś. Mógłbyś dać każdemu IOU. A posiadacz ma możliwość odbioru złota od złotnika.

W ten sam sposób tokeny zabezpieczone aktywami pozwalają Ci „przekazać“ swój majątek do łańcucha blokowego, a Ty otrzymasz token z oznaczeniem, że posiadasz tyle samo złota. Ten token reprezentuje Twój majątek, czy to samochód, dom, czy coś innego, i możesz fizycznie przekazać zabezpieczony aktywami token komuś innemu, tak jak możesz przekazać wirtualną walutę.

Należy pamiętać, że istnieje różnica pomiędzy żetonami i monetami. Większość ludzi często używa ich zamiennie, ale nie jest to prawda. Dowiedz się więcej o różnicy między żetonami i monetami tutaj!